DESTACO , a Dover Company, was founded in 1915. In 1936, the company designed and manufactured the first manual toggle clamp. Innovations, quality and acquisitions have made DESTACO the worldwide leader in the design, manufacture and support of clamping, gripping, transferring and robotic tooling solutions for workplace and flexible automation needs.The family of brands has enabled DESTACO to establish leading productivity improvement and cost-reduction manufacturing solutions for our customers using the breadth of products and value-added services we offer.Our customer base covers a wide range of industries requiring a global customer service network offering consistent solutions and program support. With more than 88 years of experience, DESTACO brings a philosophy of quality unsurpassed by its counterparts, Superior consultation, innovation, engineering, service and distribution sustain DESTACO leadership in its industry, with the ultimate result being that we have become your preferred provider of best-in-class partnership and service for you, our Distributors and Customers!

1954 yılında Wilhelm Dinse tarafından kurulmuş olan şirket. Bugün dünyada yüksek kalite, hassasiyet ve dayanıklılık adına sektöründe öncü bir yer edinmiştir.Dinse kendi sektöründe kaynak ekipman markaları içerisinde en iyi çözümleri, en uygun maliyetler ile kalite düzeyinden ödün vermeden sunmaktadır. Türkiye piyasasında yer alan benzer ürünlere hem fiyat hem uzun ömür avantajı ile fark atmaktadır. Dinse yılların vermiş olduğu tecrübe ve yüksek bütçeli ar-ge çalışmaları ile son kullanıcıya en yüksek kaliteyi en uygun fiyat sunmaya gayret etmektedir. Firmamız Dinse ürünlerinin satışını 2015 yılından beri yapmaktadır.

2007 yılından beri De-Sta-Co Türkiye distribütörlüğünü yapmakta olan firmamız patentini aldığımız klemp destek ayakları ve yeni ürünümüz güvenlik çiti ile her geçen gün ürün gamını genişleterek üretim hızına ve maliyetlere ciddi katkılar sağlamaktadır.

DSC MEKATRONİK firması olarak satışını yapmakta olduğumuz ürünlerle proje aşamasında ve sonrasında müşterilerimizle birlikte hareket ederek gerek stok gerek servis hizmetlerinde onları memnun etmeye çalışmaktayız.

© 2019 Copyright Dsc Mekatronik